Rycerze Pustkowi – postapokaliptyczna gra planszowa rozgrywająca się na ruinach Australii, przeznaczona dla 2-4 osób. Będziemy mogli się w niej wcielić w jednego z dwunastu bohaterów i przeżyć najniebezpieczniejszą przygodę swojego życia!
Kiedy po raz pierwszy przeczytałem info o tej planszówce pomyślałem – toż to Mad Max rozgrywany na stole. Wiele się nie pomyliłem, bo twórcy nie kryją swoich inspiracji czerpanych z filmów o szalonym Maksie, cyklu gier Fallout i zafascynowaniu klimatem postapo. Ich gra planszowa ma być mieszaniną powyższych elementów.
Najsilniejsze atuty gry to płynnie działająca innowacyjna mechanika, doskonała oprawa wizualna, za którą odpowiada czterech uznanych polskich ilustratorów, a także niezwykle bogate uniwersum stworzone specjalnie na jej potrzeby, nawiązującym do filmowej klasyki postapo oraz ogromną liczbą komponentów, której nie powstydziłyby się najlepsze wydawnictwa gier.
Kto stoi za pomysłem?
Marek Mydel – autor gry. W ramach swojej firmy Transdesign zajmuje się jej produkcją od strony technicznej i koncepcyjnej, a także angielską edycją. Do tej pory można go było kojarzyć z takich tytułów, jak Troja od Krakowskiej Grupy Kreatywnej, seria gier Wiochmenod Kuźni Gier, a ostatnio 7 ronin od Badger’s Nest. Poza tym ma sporą historię tłumaczeń gier planszowych m.in. dla Barda (seria Carcassonne, Dominion, Geniusz), Galakty (Descent 2 edycja, Runewars, a niedługo wejdzie Imperium Atakuje) oraz Trefla (Steam Park, już wkrótce Boss Monster i kilka innych gier z Trefl Joker Line). Organizuje również w Krakowie regularne spotkania planszówkowe w ramach Cracow Game Initiative. W temacie gier planszowych siedzi ponad 10 lat.
Paweł Szewc – wydawca, osoba animująca projekt, promująca go na konwentach i w sieci, wspierająca tworzenie fabuły i świata gry, a także właściciel wydawnictwa Badger’s Nest, które wydało 7 ronin i teraz podjęło się wydania Rycerzy Pustkowi. Poza tym Paweł jest głęboko zaangażowany w działalność środowiska postapokaliptycznego w Polsce – wpadnijcie na konwent Zakonki, czy Ziemie Jałowe – właśnie tam możecie go spotkać szalejącego na imprezach i nakręcającego ludzi na projekt.
Na czym polega gra:
Rycerze Pustkowi to przygodowa gra planszowa dla 2-4 osób w postapokaliptycznym klimacie. Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości dystopijnej Australii – kontynencie zniszczonym przez katastrofy ekologiczne oraz działania megakorporacji Cerbero, która wykupiła od rządu australijskiego część interioru i założyła tam sieć laboratoriów, placówek badawczych oraz więzień.
Z powodu załamania się światowego systemu gospodarczego, lokalnych konfliktów zbrojnych, w których wykorzystano głowice jądrowe oraz szeregu zaniedbań, doszło do wielu niespodziewanych wypadków – eksplozje reaktorów umieszczonych głęboko pod kontynentem australijskim połączone z jego naturalną aktywnością sejsmiczną spowodowały m. in. pęknięcie kontynentu i powstanie Bezdennej Rozpadliny teraz zalanej morzem, z opuszczonych laboratoriów Cerbero wypełzły na świat ofiary eksperymentów genetycznych, a ludzie zaczęli walczyć ze sobą jak zwierzęta o wyczerpujące się zasoby i paliwo.
Teraz, kilka kolejnych pokoleń po katastrofie, dawne mutanty stały się częścią nowego ekosystemu, natura próbuje poradzić sobie z ludzkimi błędami, a sama ludzkość – pozbierać się z kolan. Jedni starają się przetrwać, inni odkopują relikty dawnej technologicznej chwały, a jeszcze inni myślą o przyszłości i ponownym uczynieniu z Ziemi miejsca, gdzie warto żyć.
Siadając do Rycerzy Pustkowi wcielacie się właśnie w takich bohaterów – postaci spaczone nową, trudną rzeczywistością, lecz odważne, śmiało spoglądające naprzód i gotowe coś zmienić. Każdy wybiera jedną postać, pojazd i wyrusza na Pustkowie w poszukiwaniu przygód.
W każdej grze wybieracie 1 duży scenariusz, który wskazuje nadrzędny cel rozgrywki, a w jej trakcie walczycie z wrogami i innymi rycerzami, handlujecie, a także realizujecie zlecenia, aby zdobyć odpowiednią ilość Reputacji potrzebnej do podjęcia się zadania ze scenariusza. Osoba, która jako pierwsza zrealizuje scenariusz, zwycięża.
Co znajdzie się w pudełku:
- 1x Zasady gry
- 1x Książkę misji
- 33 kafelki planszy (1 kafelek 5-heksowy, 32 kafelki 1-heksowe)
- 6 elementów ramki
- 4 plansze graczy, każda z 2 obrotowymi licznikami
8 liczników, w tym:
- 4 liczniki paliwa
- 4 liczniki radiacji
- 12 arkuszy rycerzy w formacie a5
- 2 arkusze miejsc i pomocy w formacie a5
Żetony i znaczniki, w tym:
- 16 żetonów trasy (8 x 0/1 PR, 8 x 1/2 PR)
- 16 żetonów graczy (4 na gracza)
- 8 żetonów uniwersalnych
- 14 żetonów zagrożenia / blokady ruchu
- 14 żetonów skażenia / radiacji
- 6 żetonów obrażeń (2 x 1/3 obrażenia, 2 x 1/3 obrażenia, 2 x 1/5 obrażenia)
- 8 żetonów zleceń
- 3 żetony specjalne (reset, wybuch, piguły)
- 1 znacznik pierwszego gracza
- 1 znacznik Padliniarza
- 12 znaczników rycerzy
- 2 znaczniki zakał pustkowi
- 1 znacznik przewagi w walce
- 1 znacznik zasięgu
- 1 znacznik czasu
- 8 znaczników amunicji (2 na gracza)
- 8 znaczników zdrowia (2 na gracza)
110 dużych kart w formacie standard American:
- 44 karty pustkowi
- 26 kart farta
- 27 kart zleceń
- 10 kart walki (w 2 kolorach)
- 3 karty zasięgu
110 małych kart w formacie mini-European
- 46 kart zielonego sprzętu
- 25 kart żółtego sprzętu
- 14 kart czerwonego sprzętu
- 13 kart niebieskiego sprzętu
- 12 kart pojazdów
- 6 kości 10-ściennych
- 8 plastikowych łączników do liczników
- 5 plastikowych podstawek
Gra jest praktycznie ukończona, jednakże jej wydanie w takiej formie w jakiej marzyli by sobie jej autorzy uzależnione jest od zbiórki, która właśnie ruszyła. Jeśli chcecie by znalazła się na sklepowych półkach, możecie wspomóc autorów. Próg minimalny jaki został ogłoszony to 15 tys. zł. Pozwoli na wydanie Rycerzy Pustkowi na takim poziomie, na jaki wszyscy oczekują od innych profesjonalnych planszówek.
https://wspieram.to/projekt,2261,cbe9ab513a49736.html
https://www.facebook.com/rycerzepustkowi