Pixel Heaven 2015 zbliża się powoli, zebrałem więc w jednym miejscu wszystkie informacje o tym co będzie się dziać podczas nadchodzącej edycji. Tym razem spotkamy się w dniach 25-27 września w Warszawskiej Szkole Filmowej przy ulicy Gen. Zajączka 7.
Dla przypomnienia, Pixel Heaven to impreza poświęcona głównie retro klasyce, komputerom 8 bitowym, grom indie, wspominaniu starych dobrych czasów – czemu kiedyś gry były lepsze, my byliśmy młodsi, itp. Podczas imprezy odbędą się ciekawe panele dyskusyjne – wybrane omówiłem niżej. Będzie można zapoznać się z grami indie w ramach Indie Basement połączonego z wystawą gier niezależnych, a na koniec przyznaniem nagród Pixel Awards dla najlepszych – Grand Prix, oraz najciekawszych tytułów w kategoriach: Best Art (najlepsza oprawa wizualna), Best Sound (najlepsze udźwiękowienie), Best Gameplay (najlepsza mechanika rozgrywki), Best Story (najlepsza opowieść) i Fresh Air (innowacyjność).
Oprócz tego swoje miejsce na imprezie znajdzie strefa komiksów, gry planszowe (może pojawi się ktoś z ekipy odpowiedzialnej za Rycerzy Pustkowi i nauczy nas w to grać, bo póki co ogarniamy zasady z marnym skutkiem), strefa free to play z fliperami i zapewne wiele, wiele więcej.
Plan lokalu:
Oczywiście nie zabraknie także konkursów. Jak sami organizatorzy ogłaszają, mamy się szykować na Wielkie Mistrzostwa Polski w kategorii Open w Super Mario Bros (NES), Pac-Mana (ZX Spectrum) oraz… Panza Kick Boxing (Amiga)!
Wyrwane z programu (czyli to co warto zaliczyć w mojej skromnej opinii)
Piątek – dzień 1 – 25 września
18.00 – LUDZIE, KTÓRZY PRZYNIEŚLI NAM GRY
Panel dyskusyjny o prapoczątkach gier i grania w Polsce. Wśród panelistów: Wojciech Pijanowski oraz Jan Adamski.
Moderator: Piotr Mańkowski, redaktor naczelny magazynu PIXEL (kino Elektronik)
19.00 – POKAZ FILMU THANK YOU FOR PLAYING
Premierowy pokaz filmu
Sobota – dzień 2 – 26 września
10.30 – NIE TYLKO WIEDŹMIN. HISTORIE PIERWSZYCH POLSKICH GIER WIDEO I ICH TWÓRCÓW
Panel dyskusyjny z udziałem autorów pierwszych polskich gier. Niewiarygodne i nierzadko abstrakcyjne historie, okoliczności powstawania, ciekawostki i anegdoty. Wśród panelistów m. in. Paweł Matusz, Artur Opala, Art Bardowski (twórcy m. in. Cytadeli na Amigę), Jarek Łojewski (były współwłaściciel firm ASF oraz Seven Stars), Marcin Borkowski (twórca „Puszki Pandory”, redaktor naczelny legendarnego Top Secretu, redaktor w magazynie Pixel)
Moderator: Marcin Kosman, autor książki „Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych”. (kino Elektronik)
12.00 – Q&A: SAM BARLOW
Kolejny wyjątkowy gość Pixel Heaven 2015. Brytyjski twórca gier odpowiedzialny m. in. za Silent Hill: Origins, Silent Hill: Shattered Memories, a także głośny ostatnio tytuł Her Story. Obecnie pełni funkcję game directora w Climax Studios. Sam opowie o swojej karierze, inspiracjach oraz oczywiście o najnowszej grze. Znajdzie też czas na ocenę gier zgłoszonych do konkursu PIXEL.AWARDS 2015 jako przewodniczący jury.
Moderator: Paweł Schreiber, Jawnesny.pl, dziennikarz magazynu PIXEL (kino Elektronik)
12.45 – COŚ CZEGO NIE WIDAĆ, CZYLI GRA DŹWIĘKIEM
Dyskusja o roli muzyki i dźwięku w grach wideo z udziałem wybitnych twórców z Polski i zagranicy. Wśród panelistów legendy, m. in. Jon „Jops” Hare (Sensible Software, Tower Studios), Andrew Barnabas (Bob & Barn),Adam „Scorpik” Skorupa (Aural Planet, autor muzyki m. in. do pierwszego Wiedźmina)
Moderator: Barnaba Siegel, redaktor naczelny w Lizard Magazine, dziennikarz magazynu PIXEL (kino Elektronik)
14.00 – SPOTKANIE Z REDAKCJĄ MGAZYNU PIXEL
Czas na przybicie sobie piątek ze znanymi z czasopisma ludźmi, rozdawnictwo autografów i tym podobne akcje. To może być też czas dobry na to by się złapać z ludźmi znanymi z FB. Okaże się na miejscu 🙂
15.45 – SZAMPANY WYPITE. I CO DALEJ?
Lords of the Fallen, This War of Mine, Vanishing of Ethan Carter, Dying Light, Wiedźmin 3… To tylko najgłośniejsze ze świeżych sukcesów polskich twórców gier wideo. Apetyty wzrosły, poprzeczka jest coraz wyżej, czas więc zapytać o atmosferę w studiach po premierach, a także o dalsze plany. Wśród uczestników panelu m. in.: Adrian Chmielarz, The Astronauts, Paweł Miechowski, 11 bit studios, Alek Sajnach, CI Games.
Moderator: Mateusz Mucharzewski, gram.pl (kino Elektronik)
16.45 – PROJEKCJA FILMU FROM BEDROOMS TO BILLIONS CZ. 1 (CZ. 2 W NIEDZIELĘ)
Premierowy polski pokaz absolutnie wyjątkowego dokumentu pokazującego historię brytyjskiej branży gier wideo od roku 1979 do czasów współczesnych. 2,5 godziny wspomnień osób, które tworzyły gigantyczny rynek od podstaw. W filmie występują m. in. Peter Molyneux, Jeff Minter, David Braben, David Perry, Mark Healey, Jason Kingsley, Jon Hare i wielu innych twórców, dziennikarzy i wydawców. Film będzie zaprezentowany w wersji z polskimi napisami!
Niedziela – dzień 3 – 27 września
12.30 – Q&A: DINO DINI
Pierwszego stycznia 1988 roku na Atari ST rozpoczął prace nad grą znaną później jako Kick Off. Złamał przy tym wiele reguł panujących w branży. Nie sprawdził, jakie programy są na rynku, jakie powstały wcześniej i czego oczekują gracze. Jednak gdy po 15 miesiącach zakończył prace, chętnych było mnóstwo. Gra okazała się wielkim przebojem i została wydana na siedem platform sprzętowych. Kick Off i Kick Off 2 uczyniły go specjalistą od tytułów piłkarskich.
Moderator: Dariusz „Sir Haszak” Michalski, wieloletni dziennikarz growy, specjalista od strategii (Jest taktycznie w Top Secret!), dziennikarz magazynu PIXEL (kino Elektronik)
13.15 – JAK STWORZYĆ REMAKE – CASE STUDIES DUKE NUKEM: CRITICAL MASS, LEISURE SUIT LARRY: RELOADED, SHADOW WARRIOR
Panel dyskusyjny. Wśród uczestników Krzysztof Maliński, senior developer, Huuuge Games; Sławomir Uliasz, writer, Flying Wild Hog
Moderator: Dominik Głowacki, story teller, Ampligamer (kino Elektronik)
15.15 – PROJEKCJA FILMU FROM BEDROOMS TO BILLIONS CZ. 2
(kino Elektronik)
16.45 – VIRTUAL REALITY, CZYLI KIEDY TA REWOLUCJA?
Panel dyskusyjny. Wśród uczestników: Damian Boczek, ceo & founder, Cmoar; Łukasz Hacura, producent, Anshar Studios; Michał Staniszewski, Plastic; Maciej Zasada, założyciel Le Polish Bureau, polskiego oddziału interaktywnej firmy produkcyjnej UNIT9, lider techniczny
Moderator: Karol Kopańko, dziennikarz technologiczny, Puls Biznesu (kino Elektronik)
17.45 – PIXEL.AWARDS 2015
Na imprezę wybiera się nasza redakcja w silnej grupie stanowiącej całe dwie osoby 😛 Jakby ktoś chciał z nami przybić piątkę to znalezienie nas w tłumie nie powinno stanowić problemu – będziemy pomykać w koszulkach firmowych.