Relacje

Pixel Heaven 2021 Retro & Indie Gaming Fest vol. 9 – nasze wrażenia

W miniony weekend (8 – 10/10/2021) odbyła się dziewiąta edycja Pixel Heaven 2021 Retro & Indie Gaming Fest – imprezy pod znakiem retro i indyków. Tym razem event odwiedziliśmy tylko w sobotę, ale był to dzień po brzegi wypełniony  atrakcjami.

Zmiana miejsca na wnętrza Warszawskiej Szkoły Filmowej i Kina Elektronik zaowocowała sporo mniejszą powierzchnią wystawienniczą – ograniczoną do jednej ciasnej hali, oraz dodatkowo do kilku sal na parterze i piętrze. I tak w jednej były planszówki, w innej giełda z nawet spoko cenami. Kolejna była przeznaczona na merch, inna na gralnie – można było pograć na konsolach, a także w Q3 Arena po lanie – to był dopiero sztos. Nie zabrakło wystaw tematycznych – były Star Warsy, historyczne maszyny Apple, a także ZX Spectrum.

Główna hala była zajęta głównie przez indyki i grube ryby. Można było pograć i przy okazji trochę posłuchać o produkcjach, o których z chęcią opowiadali przedstawiciele studiów. Poniżej przedstawiamy te naszym zdaniem najciekawsze.

The Medium

Psychologiczna gra wideo opracowana przez Bloober Team. Gracz kieruje w niej dziewczyną – tytułowym medium, która potrafi nawiązać kontakt z umarłymi i przeprowadzać ich na drugą stronę.

Naszą recenzję znajdziecie tutaj:

The Medium – recenzja

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2

Najnowsza gra snajperska od studia CI Games, która stawia na rozrywkę singeplayer i rozwija pomysł kontraktów – zamiast jednej kampanii mamy podział na osobne misje w postaci właśnie kontraktów.

Papetura

Najciekawszy tytuł na tegorocznym PH. Ta urocza przygodówka point-and-click, została stworzona praktycznie w całości z papierowo-kartonowych modeli. Głównym bohaterem jest samotny stworek o imieniu Pape, który ucieka ze swojego kwiatowego więzienia i przeżywa fantastyczne przygody.

Against the Storm

O Mokrych Bobrach (w grze ciągle pada, a bobry są jedną z zamieszkujących ten świat ras) udało nam się zamienić słowo z devami. Gra wygląda ciekawie, a inspiracje Frostpunkiem zapowiadały się intrygująco. W skrócie – jest to symulator miasta z elementami roguelite w świecie fantasy, w którym deszcz nigdy nie przestaje padać. W roli wicekróla wyznaczonego przez królową musisz odkrywać dzikie tereny i rozwijać siedliska dla różnych obywateli – bobrów, ludzi i jaszczurów. Na Epic Games Store dostępne jest demo, jeśli ktoś chce wypróbować ten tytuł.

Dread

W pełni grywalny klon Dooma przygotowany na Amigę 500. Jeden z najciekawszych tytułów prezentowanych na tegorocznym PH.

Tails Of Iron

MyszoSoulsy (bądź MysieSoulsy) to przygodowa gra akcji z elementami RPG i rozwiązaniami charakterystycznymi dla soulslike’ów. Gracz wciela się w następcę tronu szczurzego królestwa, który musi stawić czoła inwazji złowrogich żab.

Lust From Beyond: M Edition

Nowa wersja survival horroru Lust from Beyond. Ta edycja została dostosowana do preferencji graczy, którzy uwielbiają horror w stylu Lovecrafta nie ze względu na mocne sceny, lecz tajemnicę, fabułę i atmosferę.

https://www.youtube.com/watch?v=WCmgncH28yY

 

Największą zmianą w porównaniu z poprzednimi edycjami Pixel Heaven, które odbywały się w zajezdni autobusowej, było zajęcie na czas imprezy kina Elektronik, w którym miały miejsce panele. W końcu można było w rewelacyjnych warunkach posłuchać co mają do powiedzenia zaproszeni goście. Co ważne, same panele nie stały głównie retro. Przynajmniej te sobotnie, co stanowiło bardzo miłą odmianę, no bo ile można wałkować temat 8/16 bitów. Jak na salę weszliśmy ok. godz. 16.00, tak wyszliśmy po 19, przed galą przyznania nagród Pixel Awards.

Słów jeszcze kilka o sobotnich panelach

Na godzinę 16:00 zaplanowane zostało spotkanie z redakcją PSX Extreme, która opowiadała różne ciekawe anegdoty z życia redakcji, o pisaniu tekstów po nocy na korytarzu w domu uciech. O 17.00 scena została zajęta przez Tadeusza Zielińskiego i Radosława Nałęcza, którzy w FAUX PAUX na żywo rozmawiali ze swoim gościem – Michałem Królem, redaktorem bloga Graczpospolita oraz ostatnio Polskigamedev.pl o polskiej branży i kolekcjonowaniu pudełkowych wydań gier. Następnie miejsce na sali zajęła ekipa z LOADING…, która przynudzała o kultowych serialach (Policjanci z Miami, Allo Allo, Robin Hood). Tradycyjnie też na imprezie pojawił się Adrian Chmielarz, który o 18:30 wypytywany był przez Marcina M. Drewsa o Tajemnicę Statuetki 2 oraz postępach prac nad Witchfire – którego krótki gameplay został zaprezentowany publiczności. Sobotni dzień zamknęła CEREMONIA PRZYZNANIA NAGRÓD PIXEL AWARDS EUROPE 2021 – na którą niestety nie zostaliśmy.

 

Pixel Awards Europe

Poniżej prezentujemy listę nominacji i zwycięzców:

BEST ART

PAPETURA (zwycięzca)
Petums
TAILS OF IRON
Odd Bug Studio / United Label
THE MEDIUM
Bloober Team

BEST AUDIO

PAPETURA (zwycięzca)
Petums
SNIPER: GHOST WARRIOR CONTRACTS 2
CI Games
THE MEDIUM
Bloober Team

BEST GAMEPLAY

AGAINST THE STORM (zwycięzca)
Eremite Games
ORBITAL BULLET
Smokestab
SNIPER: GHOST WARRIOR CONTRACTS 2
CI Games

BEST STORY

THE MEDIUM (zwycięzca)
Bloober Team
LACUNA
DigiTales
THE TALE OF BISTUN
Black Cube Games

RETRO ROOTS

OKINAWA RUSH (zwycięzca)
Sokaikan ltd.
ELDEST SOULS
Fallen Flag Studio / United Label
LACUNA
DigiTales

BIG FISH GRAND PRIX

THE MEDIUM (zwycięzca)
Bloober Team
LUST FROM BEYOND: M EDITION
Movie Games Lunarium
SNIPER: GHOST WARRIOR CONTRACTS 2
CI Games

INDIE GRAND PRIX

PAPETURA (zwycięzca)
Petums
AGAINST THE STORM
Eremite Games
TAILS OF IRON
Odd Bug Studio / United Label

KATEGORIA SPECJALNA: BLAST FROM THE PAST!

DREAD
DevKK

KATEGORIA SPECJALNA: WARSAW EXCELLENCE

FROZENHEIM
Paranoid Interactive

 

Pixel Heaven 2021 Retro & Indie Gaming Fest vol. 9 na zdjęciach

Kr4wi3c

Niepoprawny marzyciel, słuchający na codzień dziwnie nie wpadającej w ucho muzyki z gatunku tych ostrzejszych, grający z reguły we wszelkiego rodzaju FPS'y podszyte lekko warstwą cRPG ale nie pogardzający też cRPG pełną gębą oraz raz na jakiś czas jakąś przygodówką z rodzaju tych starszych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button