W najbliższą środę (15 maja) zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Game Dev Fest 2024. Tym razem gośćmi będą Marcin „Topór” Życzkowski oraz Ania „Eni” Urbańska.
Game Dev Fest jest cyklem spotkań z osobami od lat związanymi z polską branżą tworzenia gier komputerowych. Składa się z czterech cotygodniowych spotkań – każde z nich jest świetną okazją do wysłuchania doświadczonych gamedeveloperów i skorzystania z ich rad. W maju panel odbędzie się po raz dziesiąty.
Już w tę środę widzimy się na drugim spotkaniu cyklu Game Dev Fest! Gośćmi będzie dwóch prelegentów, którzy opowiedzą o:
Śmierć z głodu w kafejce internetowe i crushowanie growych waifu – czyli Jak gry grają na emocjach grających.
Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że granie w gry (różne gry) jest czymś fajnym. Dla części ludzi to miła rozrywka, dla wielu to nieodzowny element dnia. Są jednak też i tacy, dla których to jest całe życie. Fandomy, fanfiki, fanarty, fanowskie mody i niezliczone terabajty dyskusji w sekcji komentarzy pod ulubionym tytułem. Czemu? Co sprawia, że gra (nie tylko ta komputerowa) jest w stanie wzbudzić w sapiensach z gatunku homo tak ogromne zaangażowanie? I czy tylko my ludzie tak mamy? Na powyższe zagadnienie odpowiemy sobie w przeciągu 15-ish pierwszych minut naszego spotkania. Całą resztę poświęcimy zagadnieniu pracy z tym jak odbiorca reaguje na grę (w domyśle – naszą grę). Jak wzbudzać emocje, przywiązanie, dedykację, ciekawość? Ja uniknąć rozczarowania, niechęci, nudy? Czy w ogóle warto wprowadzać smutek, strach, zwątpienie? Zobaczmy!
Marcin „Topór” Życzkowski — Trener, Socjoterapeuta, Game Designer i Narrative Writer skoncentrowany tworzeniu historii, które są w stanie pozytywnie wpływać na życia tych, którzy postanowią się w nie zanurzyć. W ramach swojej dotychczasowej pracy wykorzystywał grę jako medium i narzędzie dla zmiany, rozwoju i wzrostu odbiorców. Skupiał się na tworzeniu narracji, które umożliwiają ujrzenie nowych perspektyw, poszerzenie horyzontów i odkrywanie skomplikowanych meandrów ludzkiej emocjonalności. Postrzega człowieka jako cel i środek do tego celu a zabawę jako najpotężniejsze narzędzie edukacyjne. Pracował jako wychowawca, edukator i trener kadry w ranach ZHP oraz BT Orion. Grywalizował aktywności rozwojowe dla dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem jako Pedagog Ulicy (Stoważyszenia GPAS i “Aktywna Szkoła”). Zaprojektował szereg gier narracyjnych w Europejskim projekcie RAGE i szkolił instruktorów, którzy te rozgrywki poprowadzili dla odbiorców we Włoszech, Portugalii, Francji, Litwie i Polsce. Od lat zaangażowany w działalność grupy kreatywnej i wydawnictwa Lans Macabre, z którymi wydaje scenariusze i gry fabularne. Obecnie skupia się na wplataniu w projekty gier komputerowych, z którymi jest związany swojego wieloletniego doświadczenia w pracy z ludźmi. Jego celem jest wykorzystanie możliwości dawanych przez cyberprzestrzeń i gry komputerowe, aby rozwijać, uczyć i dawać siłę odbiorcom. Tworzyć gry, które będą zgodne nie tylko z pragnieniami, ale też z potrzebami gracza jako człowieka.
Błędy poznawcze – co z nimi zrobić w grze i zespole.
Podczas tego wykładu pogadamy trochę na temat błędów poznawczych i ich wpływu na tworzenie gier. Jest to bardzo szeroki temat, który tutaj poruszymy w odniesieniu do tematu zarządzania zespołem (np. czy można coś zrobić aby ułatwić życie zespołowi zmniejszając liczbę popełnianych błędów) oraz gry (na przykład nakierowując zachowania graczy). Jako ludzie na co dzień doświadczamy błędów poznawczych, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przedstawię parę takich przykładów i zobaczmy, gdzie możemy je wykorzystać lub już to robimy. Przedstawię też pare praktycznych wskazówek aby przekształcić błędy poznawcze w naszą korzyść.
Ania „Eni” Urbańska — Pracuję w People Can Fly od prawie pięciu lat, na przykład przy grach takich jak Outriders czy Outriders: Worldslayer. Przed dołączeniem do branży skończyłam studia magisterskie z psychologii, więc może wiem jedną lub dwie rzeczy na ten temat 😉 Poza tym jestem stałym bywalcem konferencji przeróżnych, czy to polskich, czy międzynarodowych, przesłuchałam i przegadałam chyba już milion godzin na temat naszej branży, jej cudnych aspektów, ale też problemów i bolączek. Staram się użyć trochę wiedzy psychologicznej aby sprawić by nasze życie było łatwiejsze, a gry bardziej wciągające.
Gdzie: Politechnika Warszawska, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, sala 133
Kiedy: środa 15 maja 2024 r.
W godzinach: od 19:00 do ok. 21:30
Więcej informacji na wydarzeniu Facebookowym: https://www.facebook.com/events/326289020275191/
Pełny harmonogram edycji znajdziecie na stronie internetowej: https://www.gamedevfest.pl/
Więcej informacji:
Oficjalna strona Game Dev Fest: http://www.gamedevfest.pl
Oficjalna strona KNTG „Polygon”: http://kntgpolygon.pl
KNTG „Polygon” na Facebooku: https://www.facebook.com/kntg.polygon
Kanał YouTube: https://www.youtube.com/user/kntgpolygon
Organizatorem spotkania jest Koło Naukowe Twórców Gier „Polygon” – grupa działająca przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Koło funkcjonuje od 2009 roku i liczy sobie ponad 500 oficjalnych członków na Discordzie oraz średnio około 50 osób spotykających się co tydzień w ramach prezentacji tematycznych, wykładów i warsztatów. Głównym celem Koła Naukowego Polygon jest poszerzanie ogólnej wiedzy związanej z tworzeniem gier komputerowych. Oprócz tego Koło buduje społeczność twórców gier w Polsce oraz pomaga w zdobyciu doświadczenia i wejściu na rynek pracy.
Patronami medialnymi są Magazyn CD-Action, Na Pograniczu, Lubiegrac.pl, Grajmerki – gry nie tylko kobiecym okiem i dlaStudenta.pl.