Aktualności

Prodeus – klucze, sekrety i hektolitry krwi

Nowy retro boomer shooter w Game Pass mocno wzorowany na pierwszych Doomach.

Coraz fajniejsze gry wpadają do GamePassa. Ostatnio wpadł na przykład Prodeus. Kolejny retro shooter z apteczkami, sekretami, kluczami i hektolitrami krwi oferujący kupę niezłej zabawy. Tylko że tym razem naprawdę wyśmienity.

Po krótkiej chwili grania Prodeus przypomina mi trochę Dooma (a właściwie te dwa pierwsze) na sterydach, przypakowanego modem Brutal Doom. Zarówno gameplayowo, graficznie jak i designersko. Jest równie szybko i dynamicznie. Potwory niby znajome. Broń również. Jest nawet mapka, po której można się poruszać pomiędzy levelami, wybierając kolejną mapę do rozegrania. Nie jest więc do końca liniowo, co jest fajne.

Z ogrywanych w ostatnim czasie gier, będących kolejnymi iteracjami boomer shooterów Prodeus oferuje najwięcej satysfakcji. Pomimo zastosowanego nieco pixelartowego designu jest czytelny (chyba że hektolitry krwi zasłonią chwilowo obraz) i na swój brzydki sposób ładny. Najbliżej mu także do starej, dobrej szkoły tworzenia gier FPS. Zapomnij o Doom z 2016 (który w porównaniu do Prodeus przypomina zabawę w piaskownicy), chowaniu się za osłonami, zabójstwach chwały, double jumpach, wypadających ikonkach z przeciwników i arenach. Jest dynamicznie, szybko i czasem chaotycznie. Do tego radosną rzeźnię umila kapitalna muzyka. Trochę momentami wzorowana na ostatnich doomach z przygrywającymi mocnymi riffami gitarowymi (djent), ale także świetnym industrialnym pierdzielnięciem. W przeciwieństwie do niektórych gier (jak na przykład Doom z 2016) nie mam wrażenia, że wciąż i wciąż słyszę ciągle ten sam utwór w tle. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko rzężącej piły łańcuchowej – chyba, że jednak będzie w  dalszych etapach gry (w sumie to nie wiem bo jeszcze nie skończyłem) .

Ocena na Steam -10/10 przy przytłaczająco pozytywnych recenzjach. Chyba nie ma potrzeby strzępić ryja. Jeśli Doom jest bliski Waszemu sercu, Prodeus niewątpliwie jest obowiązkową pozycją do ogrania.

Prodeus powstaje na silniku Unity (na co nie wygląda!) i znajduje się, póki co w wersji Early Access (czy tam Game Preview – w zależności od platformy). Dostępny jest w ramach GamePass (tylko na PC), a także na Steam i Gog w cenie 89.99 PLN.

Więcej informacji o grze tutaj: https://www.prodeusgame.com/

 

 

Kr4wi3c

Niepoprawny marzyciel, słuchający na codzień dziwnie nie wpadającej w ucho muzyki z gatunku tych ostrzejszych, grający z reguły we wszelkiego rodzaju FPS'y podszyte lekko warstwą cRPG ale nie pogardzający też cRPG pełną gębą oraz raz na jakiś czas jakąś przygodówką z rodzaju tych starszych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button