Aktualności

Poznań Game Arena 2023 – strefa indie – najciekawsze tytuły

Strefa gier niezależnych w tym roku dopisała. Było sporo różnorodnych tytułów, chociaż zabrakło mi prawdziwych „killerów”. Takich na które wystarczyło rzucić tylko okiem by stwierdzić – tak, to będzie indyk roku, albo i nawet dekady. Ale to też nie tak, że nie było zupełnie na czym oka zawiesić. Oto zestawienie najciekawszych tytułów z indyczej strefy.

The Invincible

KIEDY: 6 listopada 2023 | PRODUCENT: Starward Industries
Steam: https://store.steampowered.com/app/731040/The_Invincible/

Starward Industries przyjechało z demkiem, które już mogliśmy jakiś czas temu ograć na Steam. Ponadto przywieźli trochę ulotek, plakatów i przypinek, które można było zgarnąć na ich stoisku. Targowa atmosfera średnio sprzyja graniu w tytuły narracyjne, więc bez żalu tym razem sobie odpuściłem. Produkcja i tak niedługo wychodzi, więc lada moment będzie można ją sprawdzić w całości.

The Thaumaturge

KIEDY: 5 grudnia 2023 | PRODUCENT: Fool’s Theory
Steam: https://store.steampowered.com/app/1684350/The_Thaumaturge/

Nawet nie wiem, jak scharakteryzować ten tytuł. Coś jak Seven (poprzednia gra studia Fool’s Theory) tylko zamiast w przyszłości rozgrywająca się w początkach XX wieku w Warszawie. Podobnie mamy tutaj cRPG w rzucie izometrycznym, skupione na trzech głównych elementach: narracji, eksploracji oraz walce – tylko tym razem turowej. Dostępne na targach demko akurat ograłem sobie na spokojnie w domu i powiem Wam, że nie wiem co to dokładnie jest, ale czekam i chcę w to już zagrać. Zapowiada się na kawał solidnego erpega. Będą gusła, zabobony, ezoteryczne istoty oraz świat, w którym historia będzie przeplatać się z fikcją. Premiera już w grudniu.

Bearnard

KIEDY: 2024 | PRODUCENT: Michał Wikliński
Steam: https://store.steampowered.com/app/2422210/Bearnard/

Jedna z ciekawszych produkcji. Gra o misiu co szyje z łuku i zbiera karty. Brzmi może głupio, ale za to działa. Chodzimy po lesie, walczymy z dziwnymi stworkami, z których wypadają karty. Kart tych możemy później używać podczas walki jako ataków specjalnych. Podczas gry trafimy też na środowiskowe zagadki logiczne, które będziemy musieli rozwiązać – najczęściej przy pomocy łuku. Fajne, proste i przyjemne, w ładnej oprawie i co najważniejsze nietuzinkowe.

Showgunners

KIEDY: już jest | PRODUCENT: Artificer
Steam: https://store.steampowered.com/app/1155330/Showgunners/

Showgunners pojawiło się już na poprzednim PGA (jeszcze pod starą nazwą), na którym zagrać mi się w niego nie udało (bo kolejki), ale za to podpatrzyłem trochę, zaglądając przez ramię tym, co grali i… oh boy. To wygląda tak jakby film Runnig Man przerobić na grę. Spodziewałem się, że to będzie coś, na co warto czekać. I akurat w tym przypadku się nie pomyliłem, bo tytuł po premierze zebrał bardzo pozytywne opinie. Mnie kupił swoim wykonaniem, historią inspirowaną wspomnianym filmem, a także intensywną rozgrywką. Mimo widocznych inspiracji serią X-Com turowe starcia są dynamiczne i soczyste. Więcej o grze dowiecie się z naszej recenzji, którą powoli przygotowuję.

Yet Another Fantasy Title (YAFT)

KIEDY: 2024 | PRODUCENT: Atomic Wolf
Steam: https://store.steampowered.com/app/1993450/Yet_Another_Fantasy_Title_YAFT/

Kiedy zobaczyłem stoisko z tą grą pomyślałem – o nie, kolejny generyczny tytuł fantasy. Nawet na wyszukaną nazwę się nie silą. Pewnie lipa. A tu się okazuje, że niekoniecznie. Satyryczne fantasy, ukazane z rzutu z góry kojarzące się z Rustlerem. Będzie śmiesznie i epicko, bo co może być bardziej epickiego od misji ubicia smoka? Poza tym przyjdzie nam bić się z orkami, upijać się z krasnoludami i uczyć czarów u magów. Co z tego wyjdzie, przekonamy się w przyszłym roku.

PARANOID

KIEDY: 15 grudnia 2023 | PRODUCENT: Madmind Studio
Steam: https://store.steampowered.com/app/946920/PARANOID/

Kolejny horror od Madmind Studio? Nie wiem czy odważę się po to sięgnąć 😉 Gra opowiadać będzie historię o Patricku, który przez wiele lat żył w izolacji od reszty świata. Pewnego dnia otrzymuje telefon od swojej siostry, która zaginęła ponad 10 lat temu w tajemniczych okolicznościach. Zagadkę rozwiążemy jeszcze w tym roku.

Chornobyl Liquidators

KIEDY: 2023 | PRODUCENT: Live Motion Games
Steam: https://store.steampowered.com/app/1113010/Chornobyl_Liquidators/

Jedna z bardziej oryginalnych produkcji (a już na pewno posiadająca najlepsze stoisko na targach), pozwalająca realistycznie spojrzeć na katastrofę z ’86 roku. NIE będziesz walczyć z mutantami i potworami. Zamiast tego będziesz ciężko pracować, aby zmniejszyć poziom promieniowania i pomóc ludziom. Gra ma w realistyczny sposób przedstawiać to, z czym faktycznie musieli się zmierzyć likwidatorzy po awarii elektrowni.

BEAST

KIEDY: już jest (EA) | PRODUCENT: False Prophet
Steam: https://store.steampowered.com/app/1145630/BEAST/

Dynamiczna i brutalna taktyczna turowa gra RPG, w której wybory moralne wpływają na rozgrywkę. W ponurym świecie średniowiecza, toczonym zarazą i wojnami, uwolnisz lub wypędzisz swoją bestię, co odbije się zarówno na tobie, jak i na twoich sojusznikach!

beta decay

KIEDY: nie ogłoszono | PRODUCENT: Rotoscope Studios
Steam: https://store.steampowered.com/app/1416070/beta_decay/

Dystopijna gra RPG oparta na voxelach niemal żywcem wyrwana z epoki PSX. Wygląda dokładnie tak jak zapamiętałem gry z tamtych lat – czyli paskudnie. Za to movement będzie, z tego co udało mi się wypatrzyć, bardzo współczesny. Ponadto na graczy czekać będzie dużo strzelania i dynamicznej akcji w widoku z trzeciej osoby – czyli tytuł must to play. Niestety jeszcze przyjdzie na niego trochę poczekać.

RIN: The Last Child

KIEDY: 1. kwartał 2024 | PRODUCENT: Space Fox Games
Steam: https://store.steampowered.com/app/1960070/RIN_The_Last_Child/

Urocza platformówka swoim wykonaniem nawiązująca nieco do Ori. Wciel się w RIN, ostatnie dziecko Twórcy, wyruszające w podróż mającą przywrócić porządek w mistycznym świecie. Zbieraj aspekty i runy, twórz zaklęcia i staw czoło potężnym bossom – twojemu rodzeństwu. Los świata spoczywa w twoich rękach. Czy uda ci się uratować wszystkich?

Silence of the Siren

KIEDY: Wkrótce dostępne | PRODUCENT: Oxymoron Games
Steam: https://store.steampowered.com/app/2147380/Silence_of_the_Siren/

Czeskie Heroes of Might and Magic. Nic dodać, nic ująć. Podobne mechaniki i pomysły. Tylko tym razem w oprawie sci-fi. Brzmi intrygująco? Miałem okazję trochę pograć i jakoś specjalnie mnie nie zaskoczyło. Zupełnie jakbym grał w kosmiczne hirołs.

Interregnum Chronicles: False Prophet

KIEDY: 1. kwartał 2024 | PRODUCENT: Spacewalkers
Steam: https://store.steampowered.com/app/2218680/Interregnum_Chronicles_False_Prophet/

Taktyczna gra survivalowa z turowymi walkami. Troszkę zalatuje Wasteland 3 pewnie z powodu tych turowych walk i nieco mroźno-śnieżnego klimatu, z jakim mogliśmy się zmierzyć w demie. Świat po apokalipsie, w którym tylko nieliczni przeżyli, a teraz muszą przetrwać.

Kr4wi3c

Niepoprawny marzyciel, słuchający na codzień dziwnie nie wpadającej w ucho muzyki z gatunku tych ostrzejszych, grający z reguły we wszelkiego rodzaju FPS'y podszyte lekko warstwą cRPG ale nie pogardzający też cRPG pełną gębą oraz raz na jakiś czas jakąś przygodówką z rodzaju tych starszych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button