Publicystyka

Granie za darmo /lub prawie za darmo/

Czy w dzisiejszych czasach, kiedy gry średnio kosztują powyżej 100 zeta, można grać za darmo i to w pełni legalnie? Owszem. Wystarczy śledzić promocje w necie i łapać dobre tytuły rozdawane zupełnie za darmo. Niedawno rozdawanymi hitami były Dead Space, Sims 2, Wing Commander III czy DragonAge na platformie Origin. Były to jednak czasowe oferty. Sporo tytułów jest dostępnych za darmo w nielimitowanym czasie. Wystarczy tylko się rozejrzeć.

Quake Live

Quake-Live

Quake Live to dynamiczna strzelanina kładąca nacisk na multiplayer. Powstała w oparciu o Quake 3 Arena. Jest szybka i dynamiczna, chociaż po przeniesieniu na platformę Steam została nieco uproszczona względem casulawoych graczy. Pomimo niedzisiejszej grafiki zdecydowanie nadrabia fenomenalną mechaniką, jakiej nie oferują żadne współczesne tytuły i dostarcza zabawy na wiele godzin.

http://store.steampowered.com/app/282440/

Team Fortress 2

team-fortress-21

Wieloosobowa gra FPS zrealizowana w prześmiewczym stylu i nieco komiksowej grafice przez studio Valve, posiadająca akcenty strategiczne, zorientowana na współpracę zespołową.

http://store.steampowered.com/app/440

America’s Army: Proving Grounds

Proving_Grounds

Darmowa gra sieciowa, pierwotnie stworzona na potrzeby armii amerykańskiej. Stawia w największym stopniu na realizm i jak najwierniejsze oddanie pola bitwy. Bardzo taktyczna i niezmiernie grywalna.

http://www.americasarmy.com/

Fallen Earth

Fallen_Earth

MMORPG rozgrywający się w świecie postapokaliptycznym. Najlepsza gra online w tym stylu, chociaż nie pozbawiona wad. Założeniami przypomina nieco gry z serii Fallout.

https://register.gamersfirst.com/register/fe/?cid=homeredirect

Ghost Recon Phantoms

Ghost_Recon

Gra należy do najnowszej generacji darmowych strzelanin wieloosobowych. Poprowadź atak, skradaj się albo wesprzyj drużynę ogniem, wybór należy do ciebie! Rozwijaj, modyfikuj i zmieniaj postać swojego Ducha, awansując w Ghost Recon Online. W ramach gry *Free to Play możesz pobrać i korzystać z podstawowego Ghost Recon Online, nie płacąc za to ani grosza.

http://ghost-recon.ubi.com/ghost-recon-phantoms/pl-pl/home/

Star Trek Online

star-trek-online

Star Trek Online to wyprodukowana przez studio Cryptic gra MMO w popularnym uniwersum science-fiction. Akcja gry osadzona została w roku 2409. Gracze wcielają się w dowódcę statku kosmicznego, a ich głównym zajęciem jest eksplorowanie odległych zakątków galaktyki, wypełnianie rozmaitych misji, walka z wrogimi jednostkami i handel. Fani serialu Star Trek znajdą w grze wiele nawiązań do wydarzeń znanych ze srebrnego ekranu.

http://www.arcgames.com/en/games/star-trek-online/news

Space Station 13

SpaceStation 13

Space Station 13 to gra RPG online, która kompleksowością dorównuje Dwarf Fortress. Wcielamy się w niej w dowolnego pracownika owej feralnej 13 stacji kosmicznej. Gramy zarówno jako typowi „robole”, pokroju górnika, inżyniera czy ciecia, jak i nadzorcami – na przykład kapitanem statku, kwatermistrzem, czy, uwaga, Sztuczną Inteligencją stacji.

http://spacestation13.com/

Warsow

Warsow

Warsow to całkowicie darmowa, sieciowa strzelanina z gatunku FPS, za której stworzenie odpowiada grupa entuzjastów pod nazwą Warsow Team. Gracze mają okazję zmierzyć się ze sobą emocjonujących pojedynkach rozgrywanych na futurystycznych planszach. Atutem gry jest ciekawy model fizyki, pozwalający wykonywać spektakularne akrobacje.

http://www.warsow.net/

Hawken

Hawken-logo640

To zręcznościówka, w której zasiadamy za sterami potężnych mechów i walczymy w ruinach dawnych miast. Akcję obserwujemy głównie z kokpitów, ale mechanika rozgrywki stawia na dynamiczną akcję, a nie symulacyjny realizm. Całość przeznaczona jest wyłącznie do rozgrywek wieloosobowych.

https://www.playhawken.com/

Star Wars: The Old Republic

TheOldRepublic

Star Wars: The Old Republic to osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen gra MMORPG, stworzona przez studio deweloperskie korporacji BioWare w Austin. Akcja osadzona została kilka tysięcy lat przed wydarzeniami przedstawionymi w filmowej sadze George’a Lucasa. Gracze mają okazję wcielić się w postać reprezentującą jedną z ośmiu dostępnych klas postaci – w tym rycerzy Jedi i wojowników Sithów – i wziąć udział w widowiskowych starciach, w których stawką jest los galaktyki. Tytuł odznacza się wieloma oryginalnymi rozwiązaniami.

http://www.starwarstheoldrepublic.com/

Planetside 2

Planetside2

Stworzony przez studio Sony Online Entertainment FPS rozgrywany w konwencji MMO. Akcja toczy się w odległej przyszłości i opowiada o konflikcie trzech frakcji rywalizujących o kontrolę nad planetą Auraxis. Gracze biorą udział w gigantycznych bitwach, w których na raz może walczyć nawet tysiąc osób. Całość oparta jest na modelu darmowym z mikropłatnościami.

https://www.planetside2.com/register

Diaspora: Shattered Armistice

diaspora

Diaspora: Shattered Armistice to oparty na silniku Freespace 2 symulator kosmiczny, który pozwala wziąć udział w bitwach znanych z serialu telewizyjnego Battlestar Galactica. Autorzy przygotowali masę misji solo oraz tryb multiplayer. W ramach tej drugiej opcji dostępny jest deathmatch i jego drużynowa odmiana oraz tryb kooperacyjny, w którym gracze mogą połączyć siły przeciwko sztucznej inteligencji. Możemy zasiąść za sterami zarówno statków ludzkich, jak i jednostek Cylonów. Twórcy wprowadzili też sporo zmian do oryginalnego silnika. Dodano m.in. funkcjonalne kokpity i zwiększono realizm fizyki lotu, tak aby maszyny zachowywały się w sposób, jaki pamiętamy z serialu.

http://diaspora.hard-light.net/

Path of Exile

 

Path-of-exile-banner

Path of Exile to mroczny slasher/cRPG przeznaczone do rozgrywki online, osadzone w świecie fantasy. Gra jest dziełem nowozelandzkiego studia Grinding Gear Games. W grze występuje sześć klas postaci. Wśród nich znajdują się między innymi rabuś, łowca, templariusz oraz wiedźma. Każdego z bohaterów reprezentują trzy cechy: siła, zręczność oraz inteligencja. Całość oparto na modelu darmowym z mikropłatnościami.

Więcej o samej grze napisaliśmy tutaj:

http://napograniczu.net/rzut-okiem-na/kilka-tysiecy-slow-o-path-of-exile/

https://www.pathofexile.com/

Mechwarrior Online

mechwarrior-online

MechWarrior Online to powrót klasycznej serii osadzonej w uniwersum BattleTech. Akcja gry rozpoczyna się tuż przed inwazją Klanów w 3050 r., tj. przed wydarzeniami ukazanymi w MechWarrior 2: 31st Century Combat. Twórcy postawili tym razem wyłącznie na rozgrywkę sieciową.

https://mwomercs.com/landingpad

Black Mesa

black_mes

Samodzielna, darmowa modyfikacja, będąca odświeżoną wersją gry Half-Life z 1998 roku. Prace nad tytułem rozpoczęto w rok po premierze gry Half-Life 2 w 2004 roku. Projekt powstał dzięki staraniom ponad 40-osobowej grupy fanów przygód Gordona Freemana. Postarali się oni o odtworzenie poziomów, lokacji i postaci z gry studia Valve Software, wzbogacając je o nowe elementy w oparciu o możliwości silnika Source.

http://www.blackmesasource.com/

Tribes: Ascend

tribes

Tribes: Ascend jest kolejną odsłoną serii popularnych sieciowych FPS-ów w klimatach science-fiction. Za produkcję odpowiada studio Hi-Rez. Akcja gry osadzona została w odległej przyszłości. Po skolonizowaniu odległych planet ludzkość podzieliła się na kilka nacji. Toczą one między sobą bezustanne wojny o wpływy i dominację we Wszechświecie. Twórcy zadbali o zróżnicowane mapy i ciekawe warianty rozgrywki multiplayer. Gra dystrybuowana jest na zasadzie free to play z opcją mikropłatności za niektóre przedmioty i udogodnienia.

http://www.hirezstudios.com/tribesascend/home

Wing Commander Saga

maxresdefault

Darmowy symulator kosmiczny, będący kolejną, fanowską tym razem, odsłoną legendarnego cyklu Wing Commander. Wcielamy się w młodego pilota walczącego po stronie ludzkości w wojnie przeciwko kotowatej rasie Kilrathi. Zabawa polega głównie na toczeniu spektakularnych bitew kosmicznych. Ogromną rolę odgrywa też aspekt fabularny.

http://www.wcsaga.com/

Kr4wi3c

Niepoprawny marzyciel, słuchający na codzień dziwnie nie wpadającej w ucho muzyki z gatunku tych ostrzejszych, grający z reguły we wszelkiego rodzaju FPS'y podszyte lekko warstwą cRPG ale nie pogardzający też cRPG pełną gębą oraz raz na jakiś czas jakąś przygodówką z rodzaju tych starszych.

Related Articles

Back to top button