PlayTest

Edengrad – postapokalipsa po polsku

Edengrad postapokaliptyczna gra cRPG, czerpiąca inspiracje z takich kultowych produkcji jak Fallout, MadMax czy Wasteland 2. Od ponad czterech miesięcy dostępna w early access, której trudne początki to już historia. Obecnie każda kolejna aktualizacja wprowadza sporo zmian i wiele nowych rozwiązań. Tytuł powinien zainteresować wszystkich sympatyków ganiania po bezdrożach Arizony, szczególnie, że są ku temu dwa duże powody. Pierwszy to promocja dwa za jeden, a drugi – spotkanie z ekipą odpowiedzialną za grę na PGA.

Bardzo duży wkład w rozwój gry mają fani, którzy zgłaszają często swoje sugestie poprzez forum czy dedykowany discord i realnie wpływają na to jakie usprawnienia znajdą się w grze. Twórcy ze studia Huckleberry Games przy większych aktualizacjach często prowadzą poprzedzające je streamy na twitchu przybliżające to, jakie nowe mechaniki znalazły się w patchu. Autorzy gry pozostają w kontakcie ze swoimi fanami i faktycznie ich słuchają.

Jak niektórzy pamiętają (choć na pewno nie ja, bo tytułem zainteresowałem się dość niedawno) początki gry były delikatnie mówiąc trudne. Wiele osób twierdziło, że Edengrad jest kompletnie niegrywalny i szkoda na niego wydawać kasy. Na szczęście dzisiaj nie jest już tak tragicznie jak zapewne było jeszcze jakiś czas temu. Chociaż optymalizacja gry nadal nie jest rewelacyjna, a animacje walki często wywołują spazmy niekontrolowanego rechotu to w tym tytule jest coś. Jakaś magia, która przyciąga do ekranu monitora na długie godziny. Nie wiem czy nie jest to spowodowane przez multum profesji i zajęć, którym możemy się poświęcić.

Jeśli znudzi nas wykonywanie questów zawsze możemy iść pozwiedzać okolicę, a przy okazji narąbać sobie drewna, z którego możemy postawić sobie domek w mieście. Możemy zapolować na ptaki coby się zaopatrzyć w mięso na pasztet i pióra do wykonania strzał. Możemy także pobawić się w górnika i nafedrować se wungla, żelaza i innych minerałów co by je sobie przetworzyć na różne użyteczne rzeczy. Jeśli nie mamy zamiłowania do kopania zawsze możemy pobawić się w ogrodnika i sobie na grządce zasadzić roślinek, o które będziemy dbali i których będziemy doglądać coby nam ładnie wyrosły. W jednej z nadchodzących aktualizacji autorzy mają dodać ziemniaki, z których sobie zrobimy wódkę aby sobie życie na pustkowiach uprzyjemnić, a która także pomoże nam w wykonaniu kilku questów. System craftingu jest tu naprawdę bardzo rozbudowany.

Mimo licznych wad i niedoskonałości, co specjalnie nie dziwi wszak mamy tutaj do czynienia ze wczesnym dostępem, Edengrad jest grą bardzo grywalną. Sam nawet nie wiem kiedy w przeciągu krótkiego urlopu nabiłem ok 50 godzin. To bardzo dobrze świadczy o grze, która posiada bardzo duży potencjał, którego mam nadzieję twórcy nie spieprzą.

Cały zespół nieustannie pracuje nad ulepszeniami, które mają uczynić rozgrywkę jeszcze przyjemniejszą. Najlepiej pokazują to kolejne aktualizacje, które wprowadzają między innymi:

 • nowe zadania;
 • zmiany w interfejsie graficznym;
 • budowanie szałasów;
 • wznoszenie miast;
 • szyfrowane skrzynie;
 • targowiska i handel;
 • system rolnictwa;
 • wojny miast;
 • wspaniałe animacje;
 • rozbudowane drzewka umiejętności.

Najbliższa duża aktualizacja, dostępna po targach PGA będzie zawierała kompletnie przemodelowany HUD.

Ciągle nad nim pracujemy, jednak już teraz nabiera ciekawych kształtów. Pewnie wielu z Was zauważyło nowe elementy interfejsu. Balans czy umiejętności walki to kluczowe dla rozgrywki nowości, które zajmują centralną pozycję. W związku z tym wszystkie opcje gry i ikony okienek zostały przeniesione w lewy, górny róg ekranu. Wszystkie funkcje interfejsu stały się bardziej czytelne, jednocześnie nie zajmując niepotrzebnie miejsca. Mamy nadzieje, że zmiany przypadną wam do gustu.

Obecni na targach PGA wielbiciele produkcji będą mogli spotkać się na żywo z zespołem i odkryć bezdroża Arizony w dniach 6-8.10 w Poznaniu. Jest wielce prawdopodobne, że na targach zostanie pokazana wersja 0.5 gry, zanim trafi na Steam.

Na Steam do 8 października można załapać się na promocję dwa za jeden, czyli dwa kody w ramach jednego zakupionego. Dobry sposób na to by zagubić się na bezdrożach Arizony z kolegą 🙂

Wokół gry skupiła się całkiem fajna społeczność, siedząca na oficjalnym kanale Discord (https://discordapp.com/invite/M9Vwbn9), gdzie nowi w grze mogą liczyć na pomoc tych co z grą bawią się nieco dłużej.

Kr4wi3c

Niepoprawny marzyciel, słuchający na codzień dziwnie nie wpadającej w ucho muzyki z gatunku tych ostrzejszych, grający z reguły we wszelkiego rodzaju FPS'y podszyte lekko warstwą cRPG ale nie pogardzający też cRPG pełną gębą oraz raz na jakiś czas jakąś przygodówką z rodzaju tych starszych.

Related Articles

2 Comments

 1. Usłyszałem o Edengrad zaraz po tym jak się pojawiła. Pamiętam pierwsze gameplay’e na YouTube – klimat sprawiał że można było wręcz odczuć piach na twarzy. Niestety mechanika kulała jak jednonoga kaczka.
  Dzięki za przypomnienie że taki projekt istnieje, tym bardziej iż jest to rodzima produkcja! 😀

  apokultura.blogspot.com

  1. Ja dopiero jakoś niedawno usłyszałem o tym tytule, a jego dość niska cena – 40 zeta przekonała mnie do przetestowania i sprawdzenia co to warte. Pierwsze co w grze robi ogromną robotę to klimat, który jest fenomenalny. Faktycznie prawie czuć piach Arizony na twarzy. Gra ma potencjał, którego mam nadzieję autorzy nie spieprzą. Dzięki za miłe słowa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button