Gry w otwartym świecie, popularnie zwane grami sandboxowymi, wrzucają gracza do istniejącego świata z gotowymi mechanikami, których może używać do woli. Niejednokrotnie kończy się to zepsuciem gry, przez wykonanie jakiejś aktywności, której twórcy nie przewidzieli. Potwierdza to z resztą opinię o kreatywności graczy, którzy próbują wykorzystać gotowe środowisko i sprawdzić jego elastyczność. Co wpływa na rosnącą popularność tego typu gier? Jakie elementy powinna zawierać idealna gra w otwartym świecie? Na te oraz inne pytania spróbują nam odpowiedzieć Paweł Kozakowski, prezes zarządu Woodland Games, oraz Wiktor Szymański, head of studio/designer WeirdFish.
Woodland Games przygotowuje nowy projekt Taxi Simulator, który przeniesie graczy na Manhattan. Studio w bardzo realistyczny sposób chce odwzorować nowojorskie ulice. Zaprojektowany w grze otwarty świat, wzorowany na Grand Theft Auto, czyli światowej megaprodukcji.
WeirdFish pracuje natomiast nad grą Oddyssey: Your Space, Your Way, w której gracz weźmie udział w kosmicznej podróży do galaktycznej przestrzeni. Tytuł będzie dostępny w pierwszej kolejności na PC, docelowo także na konsolach. Spółka planuje premierę gry na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br.
Na rynku coraz większą popularnością cieszą się gry sandboxowe. Jakie stosujecie zabiegi, by Wasz tytuł wyróżniał się spośród gier w otwartym świecie?
Woodland Games Nasza gra Taxi Simulator wyróżniać się będzie wyjątkową oprawą wizualną. W produkcji staramy się jak najdokładniej odwzorować Manhattan, charakterystyczne budynki, rozpoznawalne dzielnice i „klimat” Nowego Jorku. Dodatkowo chcemy wypełnić rozgrywkę namiastką „żywego” świata oraz wieloma ciekawymi misjami i zadaniami. No i tak naprawdę nie znamy gier obszernych, tak jak nasza propozycja, w której gracz wciela się w rolę kierowcy taksówki. Mechanika jest bez wątpienia dużym wyróżnikiem naszego symulatora.
WeirdFish Mimo, że na rynku gier dostępne są tytuły w trybie sandbox, których fabuła rozgrywa się w kosmosie, bardzo mocno wierzymy w Oddyssey: Your Space, Your Way. Nasza autorska produkcja wyróżnia się przede wszystkim komiksową stylizacją graficzną. Liczymy, że poprzez ciekawą oprawę wizualną oraz mechanikę gracze zainteresują się naszym tytułem, mając nawet Robloxa czy Minecrafta.
Jakie cechy powinna posiadać idealna – według Was – gra w otwartym świecie?
Woodland Games Powinna oferować immersyjny, wypełniony zawartością, ciekawy świat. Nie ma nic gorszego od dużego, nudnego sanboxa z małą ilością zadań, które są powtarzalne.
WeirdFish Moim zdaniem, to właśnie Minecraft jest najbliższy ideałowi. Autorzy gry pokazali, jak za pomocą sześcianu gracz może sam stworzyć wszystko od podstaw i jednocześnie świetnie się przy tym bawić. Produkcja sanbox powinna oferować mechaniki i olbrzymią swobodę w wykorzystywaniu ich przez gracza.
Brak ograniczeń, dowolność i niepowtarzalność rozgrywki to być może najważniejsze cechy produkcji sandbox. Jakie jeszcze inne czynniki mogą wpływać na zainteresowanie tego typu grami?
Woodland Games W naszym przypadku na pewno będzie to nawiązanie do jednej z największych aglomeracji – Nowego Jorku, a konkretnie Manhattanu. Nie ukrywamy też, że przygotowujemy grę atrakcyjną graficznie. Liczymy, że oprawa wizualna Taxi Simulator przyciągnie wielu graczy.
WeirdFish Wydaje mi się, że dla graczy interesująca może być również dostępność trybów multiplayer czy co-op. Dowolność rozgrywki plus kooperacja graczy to fantastyczne połączenie!
Skąd wziął się pomysł na grę, nad którą obecnie pracujecie i jej ciekawą oprawę?
Woodland Games Brakowało nam na rynku Taxi Simulatora zrobionego z dużym rozmachem, osadzonego w dokładnie odwzorowanym Nowym Jorku, który jest miastem – ikoną jeżeli chodzi o taksówki. Myślę też, że generalnie brakuje gry, która kładzie duży nacisk na interakcję z pasażerami, w naszej produkcji zwracamy na to szczególną uwagę.
WeirdFish Grę w podstawowej wersji, czyli pitch, wymyśliłem ja. Następnie przedstawiłem pomysł Markowi Sobólowi i wspólnie dopracowaliśmy projekt. Zanim rozpoczęliśmy prace nad produkcją – zrobiliśmy żmudne analizy rynku, aby znaleźć odpowiedź na pytania m.in. jaki rodzaj gry wybrać, jakie opcje widoku zastosować, czy grafika ma być realistyczna, czy nie. Kolejnym krokiem było przekazanie pomysłu i wizji projektu w ręce designerów, którzy przygotowują mechanikę i oprawę graficzną gry Oddyssey: Your Space, Your Way.
Czym będzie się wyróżniać rozgrywka?
Woodland Games Podczas wykonywania misji w Taxi Simulator, to gracz będzie kierował ich przebiegiem, rozmawiając w odpowiedni sposób z pasażerami. Dialogi i wybory niczym z gry RPG, to na pewno duży wyróżnik naszej produkcji. Dodatkowo tak, jak wspomniałem wcześniej – dużą uwagę skupiamy na jak najdokładniejszym odwzorowaniu Manhattanu, wysokiej jakości grafice i ciekawych misjach. Mamy też niecodzienny system progresji i wkładamy w grę naprawdę dużo poczucia humoru.
WeirdFish Sama mechanika, w której pojawiają się cechy buildera i survivalu, nie jest rzeczą oryginalną. Zawsze mówiłem, że nasza gra to taki Rimworld w kosmosie i z kooperacją. Moim zdaniem Oddyssey: Your Space, Your Way to ciekawe połączenie sandbox, co-op oraz grafiki z lat 80.
Jak przebiegają pracę nad grą? Kiedy możemy się spodziewać premiery?
Woodland Games Obecnie jesteśmy w środku procesu developmentu. Premierę gry planujemy w przyszłym roku.
WeirdFish Prace przebiegają zgodnie z założeniami i są na zaawansowanym etapie. Grę w trybie early access udostępnimy jeszcze w tym roku, a pełną wersję niecały rok później. W tym momencie wypełniamy kontentem tryb freemode i skupiamy się na story.
Co dalej? Kolejna gra sandbox? Czy może coś z zupełnie innego gatunku, którego do tej pory nie eksplorowaliście?
Woodland Games Być może połączenie sandbox z różnymi innymi gatunkami? Kto wie, mamy dużo pomysłów, które chcielibyśmy zrealizować. Będziemy chcieli na pewno wykorzystać doświadczenie zdobyte podczas produkcji obecnych gier.
WeirdFish Chcemy zostać przy gatunku sandbox. Czy będzie to druga część Oddyssey, zobaczymy wkrótce. Wiele zależy od zainteresowania grą oraz wyników jej sprzedaży. Mamy szczegółowo opisane pomysły na dwie następne gry i poważnie zastanawiamy się nad stworzeniem małego zespołu, który zacząłby je prototypować.
Dziękujemy serdecznie za rozmowę i poświęcony nam czas.