Relacje

Poznań Game Arena 2022 – przegląd gier i indyków

PGA to dla nas głównie indycze gierki. Owszem, jest sporo innych tytułów do ogrania. Ale to właśnie na hali z grami niezależnymi spędzamy zawsze najwięcej czasu (napisałem to tak jakby to było nie wiadomo które nasze PGA, a tymczasem ledwie drugie). Staraliśmy się obejrzeć i ograć jak najwięcej – podsumowaniem jest poniższe zestawienie.

Jeszcze mała uwaga – ciężko jest w warunkach targowych dobrze poznać dany tytuł, ze względu na ogólnie duże zamieszanie dookoła, a także ograniczony czas. Dlatego część rzeczy sprawdziliśmy na miejscu, a część w domowych warunkach, dzięki dostępnym wersjom demonstracyjnym.

The Invincible

KIEDY: 2023 | PRODUCENT: Starward Industries | WYDAWCA: 11 bit studios
Steam: https://store.steampowered.com/app/731040/The_Invincible/

Ależ to się świetnie zapowiada. Stoisko, na którym prezentowano grę, może nie było zbyt imponujące, ale sam tytuł jak najbardziej. Gra stworzona na podstawie powieści Lema Niezwyciężony. Bardzo ładna, szczegółowa grafika, animacje, dubbing. Wszystko tutaj zagrało. To będzie hit. W sumie to już trochę jest, bo dostępne na tagach demo cieszyło się bardzo dużą, niesłabnącą popularnością, a do stanowisk ciągle były kolejki. Niektórzy podchodzili nawet po kilka razy.

Plague Tale: Requiem

KIEDY: 18 października 2022 | PRODUCENT: Asobo Studio | WYDAWCA: Focus Entertainment
Steam: https://store.steampowered.com/app/1182900/A_Plague_Tale_Requiem/

Sequel A Plague Tale: Innocence, w którym ponownie wyruszymy we wstrząsającą podróż po brutalnym, zapierającym dech świecie. Jeszcze raz zmierzymy się ze szczurami. Niestety w Innocence jeszcze nie grałem. Jedyne, co mogę napisać to, czy mi się podobało i czy czekam. No i owszem spodobało mi się i czekam. Tym bardziej że gra będzie dostępna w GamePass.

The Last Case of Benedict Fox

KIEDY: 2023 | PRODUCENT: Plot Twist | WYDAWCA: Rogue Games, Inc.
Steam: https://store.steampowered.com/app/2023360/The_Last_Case_of_Benedict_Fox/

Benedict Fox to ciekawie zapowiadająca się platformówka, w której wskoczymy w sam środek pokręconego świata. Tytuł mnie zaintrygował za sprawą designu oraz „lovecraftowej” oprawy wizualnej. Na pewno będzie grane, szczególnie że tytuł która będzie dostępny w GamePass.

System Shock Remake

KIEDY: marzec 2023 | PRODUCENT: Nightdive Studios | WYDAWCA: Prime Matter
Steam: https://store.steampowered.com/app/482400/System_Shock/

Sam nie wiem co tu mógłbym napisać o remake’u tego klasyka z 1994 roku. Demo – to, które zostało udostępnione po przesiadce na UE4 ograłem zaraz chwilę po tym, jak zostało wypuszczone. No ale skoro była możliwość zagrania, to czemu z niej nie skorzystać? No więc zagrałem. Czekam na pełną wersję, ta już całe szczęście coraz bliżej, bo w marcu przyszłego roku.

Lies of P

KIEDY: 2023 | PRODUCENT: NEOWIZ | WYDAWCA: NEOWIZ
Steam: https://store.steampowered.com/app/1627720/Lies_of_P/

Lies of P to kolejna gra action-souls-like, która, „dla odmiany” będzie umiejscowiona w mrocznym świecie. W skrócie – nie porwało mnie ani trochę. Nie wiem czy to przez nieciekawy setting, toporność poruszania się, czy bycie kolejnym souls-likiem, za którymi to grami nie przepadam. A może wszystko po trochu. W każdym razie zimna ryba – nie czekam, będzie w GamePass więc może sobie kiedyś ogram.

INDYKI – przegląd gier niezależnych

 

Achilles: Legends Untold

KIEDY: 12 maja 2022 | PRODUCENT: Dark Point Games | WYDAWCA: Focus Entertainment
Steam: https://store.steampowered.com/app/1314000/Achilles_Legends_Untold/

Bardzo dobrze się zapowiadający i obiecujący souls-like action rpg. Wygląda jak skrzyżowanie Diablo 3 z Dungeon Siege 3, ale to tylko pozory. To nie jest typowy hack and slash. Na szczęście dla tych, którzy na hasło souls-like (jak my) reagują nieco alergicznie mamy dobrą nowinę. W grze przewidziano poziomy trudności, więc nic nie nie stoi na przeszkodzie, by wybrać tryb story i dać się ponieść historii, zamiast rzucania padem i wkurzania się na przekokszonych przeciwników. Achilles przyciąga do siebie ładną grafiką, płynnymi animacjami postaci oraz przeciwników, a także (a może przede wszystkim) światem opartym na mitologii greckiej i opowieściach o wojownikach mierzących się z własnym losem. W pierwszy dzień targów podsumowałem krótko na TT, że to dla mnie najlepszy, czy też najlepiej się prezentujący indyczy tytuł na PGA.

Homicidal All-Stars

KIEDY: Wkrótce | PRODUCENT: Artificer | WYDAWCA: Good Shepherd Entertainment
Steam: https://store.steampowered.com/app/1155330/Homicidal_AllStars/

Kiedy uruchomiłem demko Homicidal All-Stars od razu nasunęły mi się skojarzenia z filmem Uciekinier (Running Man – 1987). Cyberpunk, niedaleka przyszłość oraz chore i brutalne reality show. Tyle tylko, że w grze zmierzymy się z przeciwnikami na arenach, a nie będziemy przed nimi uciekać. Podobnie jak w filmie, jeśli będziemy w starciach odnosić sukcesy, gospodarze turnieju zatroszczą się o to, by nam zbyt łatwo nie było i będą zrzucać na nas nowych przeciwników, czy też inne elementy, które podniosą atrakcyjność widowiska – jak na przykład wybuchające beczki. Do walki nie staniemy samotnie niczym Arnold Schwarzenegger w rzeczonym filmie, a w grupie. Całość starć jest mocno inspirowana serią X-COM w oprawie taktycznej, z podziałem na tury.

Jupiter Hell

KIEDY: 5 sierpnia 2021 | PRODUCENT: ChaosForge | WYDAWCA: Hyperstrange
Steam: https://store.steampowered.com/app/811320/Jupiter_Hell/

Hyperstrange przyjechało z kilkoma swoimi grami. Z nich wszystkich najbardziej zaintrygował mnie roguelikekowy turowy shooter utrzymany w klimatach horroru. Normalnie nawet nie spojrzałbym na tego typu grę, bo leży daleko od moich zainteresowań. No ale targi idealnie sprzyjają przyjrzeniu się takim właśnie produkcjom. Jupiter Hell jest już dostępny od ponad roku, a mimo to jakoś o nim nie słyszałem. Cóż za niedopatrzenie, bo to jest przekozacka gra. W dodatku oparta na autorskim silniku i stworzona głównie przez jedną osobę. Wow. Jestem pod wrażeniem. Będzie grane i chociaż gra nie należy do najtańszych, to myślę że jest warta wydania tych prawie 90 zeta.

Incision

KIEDY: 16 września 2022 – EA | PRODUCENT: SmoothBrainDev | WYDAWCA: Hyperstrange
Steam: https://store.steampowered.com/app/1734680/INCISION/

Kolejnym ciekawym i wartym zainteresowania tytułem od Hyperstrange okazał się Incision, dostępny w modelu Early Access. Szybki i wymagający old-school shooter, wzorowany na klasykach jak Doom, Quake, Blood czy Shadow Warrior. Oferuje doświadczenie, które wymaga od gracza skilla, za co nagradza go intensywną rzezią. Miłosierdzie to słabość. Wahanie oznacza śmierć. Dla mnie okazał się jednak zbyt wymagający i zbyt dynamiczny. Całe szczęście poziom trudności można sobie odpowiednio ustawić pod siebie, a jak ktoś jest taką lamą jak ja, to zawsze może grać na easy. Tylko niech się nie spodziewa spacerku po parku, bo nawet na najniższym poziomie trudności ta gra potrafi dać w kość.

Moonshine Inc.

KIEDY: 1 grudnia 2022 | PRODUCENT: Klabater | WYDAWCA: Klabater
Steam: https://store.steampowered.com/app/1066760/Moonshine_Inc/

Moonshine, znana także jako księżycówka – domorosły destylat pędzony w blasku księżyca, zwany także bimbrem, krzakówką, prymuchą, sołtysówką itp. Obecnie to również tytuł nadchodzącej gry od Klabater, która będzie traktować o (a jakże by inaczej) pędzeniu bimbru. Aczkolwiek nie tylko, żeby za prosto nie było. Jest to gra z gatunku tycoon, z silnie rozbudowaną warstwą poświęconą craftingowi. Czyli odtwarzanie znanych alkoholi, jak również tworzenie własnych kompozycji. Będzie to możliwe za sprawą eksperymentów z setkami różnych składników, ogromną liczbą receptur i aparatów. Zapowiada się ciekawie – dla miłośników tego typu zabawy, nas demo przeraziło mnogością opcji. Praktycznie na wszystko mamy wpływ, począwszy od produkcji po sprzedaż.

Sunrise GP

KIEDY: 2022/2023 | PRODUCENT: Garage 5 | WYDAWCA: GameDust
Switch

Relaksująca gra wyścigowa z bardzo przyjemnym modelem jazdy i wpadającą w ucho muzyką w klimatach new retro wave. Tak chyba najkrócej można scharakteryzować ten tytuł. Takie nieco fajniejsze Electro Ride, z większym budżetem. Idealna gra na niedzielne chillowanie ze znajomymi przy piwku i chrupajkach na jednej kanapie, jako że obsługuje split screen nawet do 4 graczy. Albo na szybką sesyjkę na Switchu. Czuć w tej grze nieco vibe pierwszych Need for Speed. Brakuje tylko znanych stamtąd wozów – tu za to są klasyki znane z bloku wschodniego. Malacze, Skody, Żuki, Poldoloty, Kanty i inne tego typu marki, których swego czasu było dużo na naszych drogach. Ba, nawet Skoda Rapid – czy też Garde – się tu załapała. Btw, fajne auto tylko takie nie za szybkie 😉

Your Story

KIEDY: wkrótce | PRODUCENT: GameLoad | WYDAWCA: GameLoad
Steam: https://store.steampowered.com/app/1247740/Your_Story/

Visual novelka, opowiadająca historię znudzonej życiem i samotnej pół-elfki. Gracz wciela się tutaj nie w samą postać, ale w jej… sumienie? Duszka-doradcę? Gra tego nie definiuje, w każdym razie nie będziemy kierować postacią bezpośrednio, ale doradzać jej, którą ścieżką ma podążyć, by zrealizować swoje (a może nasze) cele. W zależności od podjętych wyborów, zobaczymy jedno z 6 zakończeń. Pomniejsze wątki również mają mieć różne wersje wydarzeń. Obecnie dostępna jest wersja demonstracyjna (Steam).

Gatewalkers

KIEDY: Soon | PRODUCENT: A2 Softworks | WYDAWCA: A2 Softworks
Steam: https://store.steampowered.com/app/1125710/Gatewalkers/

Kooperacyjny action RPG o przechodzeniu przez portale do różnych barwnych światów i uszczuplaniu lokalnej fauny (i flory w sumie też). Znajdziemy w nim też elementy survivalu, bo oprócz zbroi i oręża na wyprawę będziemy musieli zabrać prowiant, wodę oraz śpiwór – ciekawy dodatek, z którego faktycznie przyjdzie nam korzystać. Krainy, które będziemy przemierzać, będą generowane proceduralnie, i oprócz standardowego zestawu przeszkadzajek w postaci wrogów, napotkamy też ekstremalne warunki pogodowe czy toksyczną atmosferę.

Lumencraft

KIEDY: 13 kwietnia 2022 – EA | PRODUCENT: 2Dynamic Games | WYDAWCA: Star Drifters, Surefire.Games
Steam: https://store.steampowered.com/app/1713810/Lumencraft/

Połączenie top-down shootera z budowaniem baz i destrukcją otoczenia. Przebijamy się przez złoża rud i kryształów, radośnie niszcząc mapę i przy okazji pozyskując surowce, które przetwarzamy na broń, wieżyczki i budynki. Rozbudowujemy bazę i chronimy ją przed hordami robali. Założenia dość proste, wykonanie fajne, gra się w to całkiem przyjemnie.

Pandemic Train

KIEDY: Q1 2023 | PRODUCENT: Trigger Labs | WYDAWCA: Trigger Labs, Games Operators
Steam: https://store.steampowered.com/app/1379600/Pandemic_Train/

Twoją bazą wypadową jest pociąg, a walutą zwłoki. Zainteresowani? Jeśli nie, to powinniście być, bo gra wygląda na całkiem solidny kawał szpila. Zwiedzać będziemy postapokaliptyczne pustkowia, wyniszczone wojną i plagą. Naszym celem, oprócz oczywiście przetrwania, będzie odkrycie lekarstwa na szalejącą zarazę.

Infection Free Zone

KIEDY: after the apocalypse | PRODUCENT: Jutsu Games | WYDAWCA: Games Operators
Steam: https://store.steampowered.com/app/1465460/Infection_Free_Zone/

Gier o odpieraniu ataków zombie (lub innych zainfekowanych humanoidów, jakkolwiek się to dziś nazywa) było już dużo, ale Infection Free Zone wyróżnia się jedną rzeczą: możesz bronić własnego domu. Dosłownie! Tytuł pozwala na założenie bazy w dowolnym miejscu na świecie, korzystając z realnych danych geograficznych – teren walk jest generowany na podstawie map Google. Tak więc możesz zaadoptować swój dom na centrum dowodzenia, i stworzyć dookoła całą samowystarczalną osadę.

Project Aurora

KIEDY: TBA | PRODUCENT: Tesseract Games | WYDAWCA: Tesseract Games
Steam: https://store.steampowered.com/app/1646290/Project_Aurora/

Połączenie gry eksploracyjnej z elementami strategii czasu rzeczywistego, survivalu i przygodówki. Będziemy badać nowo odkrytą planetę, która kryje w sobie więcej, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać.

Alchemist The Potion Monger

KIEDY: 2023 | PRODUCENT: Art Games Studio S.A. | WYDAWCA: Art Games Studio S.A.
Steam: https://store.steampowered.com/app/2094370/Alchemist_The_Potion_Monger/

Możesz być antropomorficznym kotem. Lub jaszczurem. Lub kozą. Masz do towarzystwa pieseła. Jesteś alchemikiem. Czego tu nie lubić? Możesz nawet samodzielnie urządzić swój dom-laboratorium, hodować i zbierać składniki do wytwarzania mikstur i eksplorować świat. Bądź dobry, zły lub brzydki neutralny.

Follow me

KIEDY: 2022 | PRODUCENT: ???? | WYDAWCA: ????
WWW: http://www.followmegame.pl/pl/strona-glowna/

Pewien królik chciał sprawdzić, co znajduje się za drzwiami, i przez przypadek wyruszył na pełną przygód wyprawę. Będzie skakał po platformach, uciekał przez przerośniętymi, wściekłymi komarami i innymi niemilcami, rozwiązywał zagadki logiczne i generalnie dobrze się bawił.

Broken Ranks

KIEDY: Już jest | PRODUCENT: Whitemoon System | WYDAWCA: Whitemoon System
WWW: https://brokenranks.com/

Broken Ranks stanowi remake wcześniejszej gry zespołu – przeglądarkowego The Pride of Taern. Gra typu MMORPG, przedstawiona w rzucie izometrycznym, który przywodzi na myśl cRPG z serii Fallout czy Baldur’s Gate. Po mapie poruszamy się w czasie rzeczywistym, natomiast walki przypominające nieco system znany z Heroes of Might & Magic rozgrywamy w turach.

Boti

KIEDY: 2023 | PRODUCENT: Purple Ray Studio | WYDAWCA: Purple Ray Studio
STEAM: https://store.steampowered.com/app/2161050/Boti/

Boti to rozwinięcie prototypu stworzonego w ramach zeszłorocznego game jamu. Wcielamy się w bota, śmigającego wewnątrz komputera, w dynamicznej i kolorowej mieszance platformówki 3D i przygodowej grze akcji. Można grać solo lub w trybie współpracy.

Drill Deal Oil Tycoon

KIEDY: 9 marca 2022 | PRODUCENT: A2 Softworks | WYDAWCA: Manager Games S.A., Red Dev Studio S.A.
STEAM: https://store.steampowered.com/app/2161050/Boti/

Jeśli zawsze chciałeś zostać potentatem w branży naftowej, to teraz masz okazję. Zacznij od małej platformy wiertniczej i rozwijaj swój biznes. Nie zapomnij dbać o załogę i unikać ognia jak… ognia. Uważaj też na załamania pogody, piratów i inne niespodzianki.

Project Downfall

KIEDY: 17 listopada 2022 | PRODUCENT: MGP Studios, Solid9 Studio | WYDAWCA: MGP Studios
STEAM: https://store.steampowered.com/app/992730/Project_Downfall/

Zastanawialiście się może nad tym, jak by wyglądało Hotline Miami w trybie FPP? No to macie odpowiedź. Project Downfall to dynamiczna, cyberpunkowa strzelanka w stylu retro, która nie wybacza błędów. Zginąć tu jest bardzo łatwo, trzeba więc korzystać z elementów otoczenia takich jak osłony, by tak łatwo nie przerżnąć. Wachlarz ruchów znany mniej więcej z tego co mogliśmy widzieć w SuperHot. Podobnie też wyglądają starcia z wrogami, które przypominają puzzle – zarówno w jednej jak i drugiej grze musimy znaleźć optymalny sposób na pokonanie wszystkich wrogów.

Kr4wi3c

Niepoprawny marzyciel, słuchający na codzień dziwnie nie wpadającej w ucho muzyki z gatunku tych ostrzejszych, grający z reguły we wszelkiego rodzaju FPS'y podszyte lekko warstwą cRPG ale nie pogardzający też cRPG pełną gębą oraz raz na jakiś czas jakąś przygodówką z rodzaju tych starszych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button