Pozostałe

Dlaczego koniecznie powinniście odwiedzić Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi

Dosłownie chwilę temu pisaliśmy o książce Wokół Narracji Interaktywnej. Stanowiącej antologię tekstów kręcących się wokół zagadnienia narracji interaktywnej, oraz porusza temat o tym dlaczego powinniśmy powalczyć o zmianę nomenklatury i gry w końcu przestać traktować jako naiwną zabawę dla dzieci. Książka ta nie powstała przypadkowo i w przypadkowym czasie. Jej premiera zbiegła się z otwartym właśnie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi.

Jeśli do tej pory (tak jak my) uważaliście, że nie ma sensu jechać do Łodzi, bo nie ma tam nic ciekawego do zobaczenia, to koniecznie musicie zrewidować swoje przekonania. Bowiem niedawno otwarte Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej może stanowić ciekawy punkt wycieczki.

Wszystko zaczęło się ponoć w roku 2009, kiedy to do nazwy odbywającego się w Łodzi Międzynarodowego Festiwalu Komiksu dodano człon „i Gier”. Ponad dekadę później ci sami ludzie otworzyli Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej – miejsce, które będzie prowadzić działalność edukacyjną w zakresie sztuki komiksu i nowych mediów, ze szczególnym uwzględnieniem narracji interaktywnej – w obszarze kultury cyfrowej silnie związanej z przemysłami kreatywnymi, takimi jak produkcja gier wideo i innymi projektami z obszaru mediów interaktywnych. Centrum ma pomóc w lepszym ich zrozumieniu oraz umożliwić szersze wykorzystanie osiągnięć twórców komiksu, oraz światów interaktywnych.

Dla odwiedzających przygotowano ciekawe atrakcje. Goście będą mieli sposobność poznać arkana tworzenia gier komputerowych oraz komiksów. Zobaczą historię rozwoju gier, a w  strefie nowych technologii doświadczą najnowszych technologii VR.

Atrakcje czekające na odwiedzających

Parter:

  • strefa prezentacji światów interaktywnych – ekspozycje stałe i czasowe oraz prezentacje warsztatów i innych aktywności podejmowanych w obszarach narracji interaktywnej;
  • strefa nowych technologii – pozwalająca odwiedzającym na wzięcie udziału w doświadczeniach z zakresu VR (wirtualnej rzeczywistości) oraz AR (rozszerzonej rzeczywistości);
  • strefa retro – stała, interaktywna ekspozycja prezentująca popularne gry i sprzęt z lat 80. XX wieku.

Pierwsze piętro:

Game Lab – strefa tworzenia gier, gdzie w skrócie przedstawiony zostanie proces powstawania gier, od koncepcji aż po produkcję, a sami odwiedzający będą mieli szansę sprawdzić się w roli twórców. Analitycznej formie warsztatów towarzyszyć będą także działania interaktywne, takie jak kreowanie wirtualnych postaci z wykorzystaniem technologii motion capture.

Wystawa ukazująca historię polskiego komiksu – od jego początku aż po współczesność, z uwzględnieniem najważniejszych dzieł, twórców i komiksowych postaci.

Drugie piętro:

Ekspozycja w całości poświęcona sztuce komiksu. Oprócz wystawy stałej przez cały rok funkcjonować będą tam także wystawy czasowe, prezentujące osiągnięcia polskiego i światowego komiksu, a także przestrzenie warsztatowe, w których zarówno młodsi, jak i starsi odwiedzający będą mogli zapoznać się z praktyczną stroną procesu powstawania komiksu.

Informacje praktyczne

Zakup biletów

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej funkcjonuje codziennie za wyjątkiem poniedziałków między godz. 10:00 a 18:00. Bilety dostępne są na stronie internetowej oraz w kasach CKNI, a także w kasach pozostałych centrów wchodzących w skład kompleksu EC1 Łódź (Centrum Nauki i Techniki, Planetarium, Ulica Żywiołów, Narodowe Centrum Kultury Filmowej).

Dostępne do zakupu bilety są całodzienne – oznacza to, że po ich zakupie można zwiedzać Centrum Komiksu przez dowolny czas, a po opuszczeniu budynku i powrocie do niego można kontynuować zwiedzanie, pod warunkiem, że w dalszym ciągu posiada się opaskę uprawniającą do zwiedzania Centrum na dany dzień.

Czas zwiedzania

Każda strefa tematyczna Centrum Komiksu jest inna i inny jest też przewidywany czas jej zwiedzania. Zalecamy zarezerwować sobie przynajmniej dwie godziny na eksplorację różnych zakamarków Centrum.

UWAGA! Ze względu na intensywność bodźców audiowizualnych obecnych na wystawach i w ramach interaktywnych doświadczeń, osoby wrażliwe na takie bodźce, cierpiące na epilepsję bądź podobne schorzenia muszą zachować szczególną ostrożność w trakcie odwiedzin w CKNI.

Wystawy czasowe

Na wystawy czasowe obowiązują osobne bilety, dostępne w kasach CKNI oraz na stronie internetowej EC1. W celu odwiedzenia wystaw czasowych nie ma wymogu zakupu biletu na ekspozycję stałą CKNI.

Szatnia

W Centrum Komiksu funkcjonuje szatnia, w której zostawić można odzież wierzchnią. Możliwe jest także pozostawienie niewielkich rozmiarów bagaży lub toreb.

Dzieci

Ze względu na charakter ekspozycji stałych i doświadczeń interaktywnych, odwiedziny w CKNI zaleca się dla dzieci od 10 roku życia wzwyż. Młodszym zwiedzającym polecamy szczególnie sąsiadującą z nami Ulicę Żywiołów, a grupom szkolnym z niższych klas szkoły podstawowej Centrum Nauki i Techniki. Strefa VR odpowiednia jest dla użytkowników od 13 roku życia.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej
ul. Targowa 1/3 (wejście od ulicy Tuwima, przedłużenie ul. Dowborczyków)
90-022 Łódź

 

Strona www: https://centrumkomiksuec1.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/centrumkomiksuigier/

Instagram: https://www.instagram.com/mfkig/

 

Informacje zaczerpnięte ze strony www Centrum.

Zdjęcia pochodzą z oficjalnego profilu na Facebooku.

Kr4wi3c

Niepoprawny marzyciel, słuchający na codzień dziwnie nie wpadającej w ucho muzyki z gatunku tych ostrzejszych, grający z reguły we wszelkiego rodzaju FPS'y podszyte lekko warstwą cRPG ale nie pogardzający też cRPG pełną gębą oraz raz na jakiś czas jakąś przygodówką z rodzaju tych starszych.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button